Friday, March 29, 2013

Five For Friday (including a GIVEAWAY!) 3.29.13




It’s Friday; which means it’s time for our Five for Friday linky! 
ONE…
We have reached 100 followers!!! We are so excited about this!  Thank you for visiting our site and joining us in this journey!  We have made connections with people we would’ve never known otherwise!  To celebrate, we would like to give away one of our products; Rainbow Math.  Rainbow Math was an idea we had to help improve our students’ fact fluency. We have been so pleased with the results. Each kiddo has a ring that they keep their addition facts on.  The facts start at +1 (which are red) and they add a color each time they pass a level.  We started this in February and we are excited to say we both have students that have passed ALL ADDITION levels!  When the students pass addition, they move on to subtraction.  Recently we introduced 2 digit addition and our students did so well; we think part of this is their ability to add quicker and their improved confidence from their Rainbow Math practice.  


Below is a raffle if you’d like to try for your copy of Rainbow Math! 


 TWO…
This week we worked on the equal sign; it’s meaning and ways to use it.  Many young children see the equal sign as “the end of a problem.”  We wanted to make sure they understood that an equal sign means “balance” or “equal values.”  So, we introduced “Equal Ellie.”  In this packet there are 4 activities that allow the students to see that the equal sign is a symbol for “balance.”  Below is an anchor chart we made with one of the activities; the students had to sort the number sentences into true or false.  If you’d like to try this in your classroom, the picture of “Equal Ellie” will take you to our TpT shop.
 



THREE…
This week we completed our Economics unit.  We set up a class cookie factory to teach “division of labor” and “quality vs. quantity.”  Every year it’s a student favorite! We divide the students into 2 groups; a factory that uses division of labor (assembly line) and a factory that has no rules or guidance.  It’s always so neat to see the difference in how the cookies turn out.  See below!  



FOUR…
Another engaging activity we did this week to conclude our Economics unit was a classroom store.  At our classroom store we sell goods and services.  The students have to make the goods and provide the services!  They even have to make a sign to put up in their shop (they get so creative!!!).  This is one of our favorite activities in first grade! 

Both of the activities above (the factory and store) are a part of our "Economics in the Primary Grades" packet!
http://www.teacherspayteachers.com/Product/Economics-in-the-Primary-Grades
                    
 A couple more examples of our use of this packet...
 

How cute is this: "A haircut is a service provided by a haircut girl." 

Vocabulary cards (designed to look like stores) are included to make anchor charts or to hang around the room!

Click here for a freebie from our Economics packet:
https://drive.google.com/file/d/0B4oqs3dO-goOSFF1MXU2UGhPTWc/view?usp=sharing


FIVE…
We are officially on Spring Break!  We plan to work on “end of the year” projects this week…can you believe it’s time to say that?!? We can’t wait to share the things we come up with on our blog in the coming weeks! 

Have a GREAT weekend!








24 comments:

  1. Congrats on reaching 100 followers! It looks like you have a fabulous economics unit. I love the idea of the student assembly line and allowing students to see which is better. The good and services writing also looks great. Thanks for sharing!

    Brittany
    Lovely Literacy and More

    ReplyDelete
    Replies
    1. Thanks for stopping by! We love doing those Economics lessons because our kiddos get such a kick out of it!

      Delete
  2. Congratulations on your milestone! My favorite thing to spend on in the classroom is cute pencils and erasers!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Thanks for celebrating with us! We know kiddos love special pencils and erasers!

      Delete
  3. Congratulations on your milestone - what a fantastic achievement!

    My favourite thing to spend money on is books. I have books coming out of my ears (it seems), but I can think of nothing better to grant my students than a love of books and reading.

    Stef
    Miss Galvin Learns

    ReplyDelete
    Replies
    1. Thanks for celebrating with us! Wouldn't it be great to have endless money to spend on books?! So many good ones out there...and always great new ones coming out!

      Delete
  4. I love to spend my money on tpt stuff and books for the classroom. Out of the classroom, I like to spend it on my daughter.

    ReplyDelete
  5. I seem to spend half of my money on my classroom. Science projects and TpT products are my favorite things to buy. The other half of my money goes on my 3 girls! I have your economics unit on my wishlist now! It looks great! I pinned it too!! Have a great weekend!
    :)Kim

    ReplyDelete
    Replies
    1. Glad you like our Economics Unit! Thanks for pinning it! It does seem like SO much money goes into our classrooms!

      Delete
  6. Congratulations Tamra and Sarah!
    Inside and outside the classroom, I love buying books. For me, I love non-fiction, particularly neuroscience. For the classroom I love picture books with a bit of sass, like the David books :P
    Happy Easter to you!
    Kirra

    ReplyDelete
    Replies
    1. Thanks for celebrating with us! We know kiddos love non-ficiton books! You must have a great classroom library!

      Delete
  7. Holy cuteness! There is so much to comment on in this post that I don't quite know where to begin! LOVE your Goods & Services unit! LOVE the Rainbow Math! LOVE that you got to 100 followers! Congrats ladies!

    Molly
    Lucky to Be in First

    ReplyDelete
    Replies
    1. Hi Molly! Thanks for coming by to give us lots of LOVE!!

      Delete
  8. Congrats on 100! I like to spend money on TPT products for my classroom and clothes for outside the classroom.
    lraines78@gmail.com

    ReplyDelete
    Replies
    1. Thanks for celebrating with us! Sounds a lot like what we would spend our money on!

      Delete
  9. I spend money on treats and prizes. It is like a scavenger hunt!

    Crystal Shepherd
    lucytumnus@gmail.com
    The lamppost in 1st grade math

    ReplyDelete
  10. I love to spend money on pedicures outside of the classroom! And shoes! For my classroom, I love to spend money on BOOKS!! :)
    Amanda
    Mrs. Richardson's Class

    ReplyDelete
  11. You have so many great ideas- I am wondering about using a math facts ring in kindergarten for some of mine who are ready for a challenge. I spend lots of money on school stuff but I sometimes splurge on a manicure --

    ReplyDelete
    Replies
    1. Thanks! We think you could definitely use these with Kindergarteners! We would love to know how it works out!

      Delete
  12. It looks like y'all are having so much fun!!! =)

    Jenn
    Cuddle Bugs Teaching

    ReplyDelete
    Replies
    1. The kiddos behaved so well during these activities! Makes it so much more fun!

      Delete